sobota, 2 marca 2013

Epifity w akwarium - jak z nimi postępować ?

W tym artykule postaramy się przedstawić jak sobie radzić z roślinami których nie sadzimy tak jak większości roślin wodnych. Mamy tu jedną generalną zasadę – nie sadzić w podłożu. Ze względu na sposób odżywiania się tych roślin, posadzenie w podłożu doprowadza z reguły do gnicia, utraty dobrej kondycji rośliny. Jeśli nie zareagujemy w porę roślina najprawdopodobniej zginie.

Najpopularniejsze epifity w akwarium to anubiasy, bolbitisy, microsoria, wątrobowce, mchy.
Sprawdzając samą definicję możemy łatwo ustalić co o epifitach powie nam Wikipedia:
Epifit (gr. epi – na, phyton – roślina), porośle, aerofit – roślina rosnąca na innej roślinie, ale zwykle nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się najczęściej samodzielnie. W ekosystemach lądowych wyrasta często w miejscach, gdzie gromadzi się martwa materia organiczna (np. w kącie gałęzi/pędu) lub osiedla się na pędach innych roślin, a składniki odżywcze i wodę pobiera z powietrza i niesionych przez nie pyłów, opadów i detrytusu gromadzącego się w kątach pędów. Nieliczne epifity wykształcają ssawki i wyzyskują w różnym zakresie swego żywiciela (np. jemiołowate i loganiowate). Epifityzm jest szczególnie częsty wśród gatunków organizmów wodnych.

Więc jak sadzić epifity?
  1. Przygotować sobie kawałek korzenia, skałki czy też po prostu kamień.
  2. Coś czym przymocujemy roślinę. Można użyć specjalnych do tego celu nici. Dobra też będzie cienka żyłka wędkarska lub nawet zwykła nitka. Podobno bawełniane nitki mogą się rozkładać w akwarium wiec lepsze mogą okazać się te z materiałów sztucznych. Kluczowa sprawa to po prostu dobre zamaskowanie mocowania.
  3. Mocujemy roślinę tak by w akwarium przypadkowo nie odpadła od użytego elementu.
    Nić lub żyłka działa równie dobrze jak nożyczki więc moc wiązania dostosowujemy do rodzaju rośliny.
  4. Po pewnym czasie nić, żyłkę można usunąć ale nie jest konieczne.
Poniżej na zdjęciach efekt operacji na drobnych sadzonkach z rodzaju microsorium.

I gotowe elementy do użycia w akwarium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz