środa, 21 marca 2012

Paletki - przygotowanie podłoża cz. 2

Część druga naszego cyklu "Paletki - Pasja i piękno" będzie głównie poświęcona  podłożu akwarium dedykowanego dyskowcom. Tak, jak pisałem w części pierwszej pod "palety" możemy stosować zbiorniki sterylne i naturalne.
Co oznacza słowo "sterylne"? Są to akwaria, które prócz osprzętu akwariowego (np. grzałka, filtr, termometr itp.) nie mają nic więcej prócz wody.
"Naturalne" to natomiast takie zbiorniki, które posiadają prócz osprzętu - rośliny, podłoże. Ta opcja jest trudniejsza, ponieważ wymaga od opiekuna dbanie o podłoże i rośliny, ale wizualnie jest to gra warta "świeczki".

W poprzedniej części można było przeczytać, iż na podłoże najlepiej nadaje się piasek kwarcowy.
Dlaczego... podam kilka najważniejszych punktów:', '
  • piasek, ze względu na wielkość, jest łatwy w odmulaniu – między małymi drobinkami podłoża zalega mniej odchodów, resztek pokarmu, praktycznie wszystko znajduje się na wierzchu podłoża,
  • górną warstwę łatwo jest odciągnąć w trakcie odmulania,
  • bardzo łatwo jest podmienić część podłoża (można odciągnąć pewną warstwę podczas odmulania, a na te miejsce można dosypać nowy piasek),
Co można napisać o tym podłożu? Tak, jak pisałem w poprzedniej części, akwaryści stosują różne grubości podłoża piasku kwarcowego. Są to:
  • grube podłoże do kilkunastu centymetrów,
  • cienkie 1-5 cm piasku,
  • i pośrednie pomiędzy powyższymi.
Grube podłoże... ten temat jest bardzo obszerny i nie można go opisać w tym artykule. Jednak
bardzo ogólnie można powiedzieć, że zawiera on takie aspekty, jak:

  • tworzenie się stref beztlenowych, które pomagają w rozkładzie NO3,
  • akwaryści wykorzystują strefę beztlenową do tworzenia tzw. plenum (miejsce, w którym bakterie beztlenowe rozkładają NO3 na azot i tlen).
Cienkie podłoże... Ogólnie można powiedzieć, iż służy ono wyłącznie do celów dekoracyjnych w akwarium. Ze względu na swoją grubość, nie ma większego znaczenia w bio-obiegu akwarium.
Ma natomiast takie zalety, że wystarczy podłoże odessać podczas odmulania i za chwilę dosypać nowego. Wadą tego rozwiązania jest to, że w nim nie tworzą się na dłuższy czas kultury pożytecznych bakterii.
W następnej części napiszę, jak można sadzić rośliny w powyższych podłożach.