środa, 14 marca 2012

Paletki - przygotowanie zbiornika cz. 1

Dziś rozpoczynam cykl kilku wpisów zatytułowanych "Paletki - Pasja i piękno". Chcę w nich podzielić się swoimi skromnymi doświadczeniami w hodowli tych pięknych ryb. W pierwszej części zajmę się kwestią akwarium.

Paletki, czyli Dyskowce (Symphysodon discus), to gatunek z rodziny pielęgnicowatych. W naturalnych warunkach żyje w Ameryce Południowej w spokojnych nurtach Amazonki i jej dorzeczu, rozlewiskach. Są to dość duże ryby, dorosłe osobniki dorastają do 18-20 cm długości. Żywią się larwami, krewetkami oraz roślinami. Zdarza się, że w akwarium mogą atakować małe ryby, krewetki. Dyskowce to ryba stadna, w stadzie wyraźnie widoczna jest hierarchia.  Należy trzymać od kilku do kilkunastu osobników. Absolutne minimum, jak twierdzą niektórzy akwaryści, to sześć sztuk. Oczywiście rybki lepiej czują się w większych grupach.
Z tych względów do hodowli tego gatunku potrzebujemy dużego i wysokiego zbiornika. Jak można przeczytać na forach internetowych poświęconych tym rybom, minimalna pojemność akwarium to 300 litrów, a jego wysokość to 50 cm. Zalecane są jednak zbiorniki większe, o wysokości 60 i więcej centymetrów. W większych akwariach dyskowce czują się lepiej i mają więcej przestrzeni do pływania.Głównie spotykamy dwa rodzaje akwariów "pod palety" - sterylne (czyli bez roślin, podłoża) i tradycyjne. Opiszę ten drugi typ zbiorników.
Akwarium powinno być dość duże - 375 litrów lub więcej, a jego minimalna wysokość to 50 cm.

Jako podłoże należy wybrać piasek kwarcowy o potocznie zwanej granulacji "0". Dlaczego piasek? - Paletki, to ryby dość duże, o sporej przemianie materii i specyficznej formie przyjmowania pokarmu (ryba pobiera pokarm do pyska, a następnie go wypluwa, by ponownie go złapać i połknąć). Podłoże w formie piasku kwarcowego łatwiej daje się odmulać i czyścić. Natomiast żwir może doprowadzić do tego, że pomiędzy ziarnami będą zbierały się odchody oraz resztki pokarmu. Co doprowadzi do wzrostu stężenia NO2 w wodzie akwariowej. Jeśli chodzi o grubość podłoża, to tu zdania są już bardzo podzielone. Jedni akwaryści twierdzą, że piasku powinno stosować się od 1 do 5 cm, inni, że nawet w tylnej części zbiornika podłoże powinno mieć 12-15 cm grubości.


Woda powinna być kwaśna i bardzo miękka. Jednak jej parametry powinny być takie, jakie są u akwarysty (hodowcy), od którego dostajemy (kupujemy) Paletki. Ogólnie można napisać, że parametry wahają się w następujących wartościach: pH 5-6,8, GH od 0º do 8º, KH 0º-6º. Temperatura powinna wynosić ok. 28ºC - 30ºC.
W następnej części opiszę dobór roślin, ich sadzenie, oświetlenie i filtrację zbiornika.