poniedziałek, 30 stycznia 2017

Magazyn Akwarium nr 1/2017 (161)

Drodzy Czytelnicy!
„Magazyn Akwarium" wraca w 2017 roku w niezmienionej szacie graficznej, ale za to w nowej odsłonie. Po pierwsze: będzie ukazywać się teraz regularnie – bez uciążliwych dla wszystkich przestojów i poślizgów czasowych – w trybie dwumiesięcznym. Po drugie: jego objętość zostanie pogrubiona aż do 108 stron druku.
W tych nowych warunkach obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby mA, czyli jedyne na polskim gruncie ogólne czasopismo akwarystyczne, łączące nieprofesjonalnych miłośników podwodnych światów z ichtiologami i specjalistami w wybranych dziedzinach akwarystyki, zadowalało za każdym razem jak najszerszą grupę odbiorców. Żeby na jego łamach – w duchu dialogu – spotykali się doświadczeni autorzy z debiutantami, a początkujący hobbyści z hodowcami szczycącymi się kilkudziesięcioletnim stażem akwarystycznym. Żeby „Magazyn" uderzał bogactwem różnorodności, odzwierciedlającym i sam fenomen podwodnego życia, i urozmaicone piękno kreowanych przez Was światów.
Ale to nie koniec zmian. Wraz z tym numerem powołana do życia została Rada Redakcyjna, której merytorycznym zadaniem będzie opiniowanie wybranych materiałów nadesłanych do redakcji. Rada – w miarę swych możliwości – stać będzie odtąd na straży jakości pisma.
A co w bieżącym numerze? Najlepiej zajrzyjcie do środka sami, naprawdę warto. Nie wyróżniając nikogo, chcę tylko zwrócić uwagę na debiut Magdy Nikel, znanej w środowisku akwarystycznym jako Ama Amazonka. Otóż praca redaktora to niełatwy kawałek chleba, rozświetlany nieraz wydarzeniami tej miary, co dostęp do udokumentowanego opisu pierwszego na świecie rozmnożenia w akwarium jakiegoś gatunku. Na taki materiał czeka się nieraz latami. I właśnie dla takich chwil, jak sensacyjne doniesienie o rozmnożeniu w akwarium Erythrinus sp. Madre de Dios, które ukazuje się oto na łamach mA, warto było ponownie zostać redaktorem naczelnym.
dr Paweł Czapczyk
Artykuły
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Magdalena Nikel
Pierwsze rozmnożenie Erythrinus sp. Madre de Dios w akwarium
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Ziętek
Ziemiojad czerwonogłowy (Geophagus steindachneri) – „owofilny gębacz"
RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Przedstawiciele plemienia Eretmodini z jeziora Tanganika w akwarium. Wskazówki hodowlane
RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Cynotilapia sp. „hara"
AKWARYSTYKA ROŚLINNA
Małgorzata Tarczyńska
Akwarystyka roślinna. Inspiracja z natury
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Paweł Paśnicki
Amatorska hodowla paletek
AKWARYSTYKA MORSKA
Magia akwarium morskiego. Z Krzysztofem Trycem rozmawia Paweł Czapczyk
PROBLEMY, DIAGNOZY
Witold Sosnowski
Terapeutyczne walory akwarium
Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi