poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Szafka pod duże akwarium

Szafka pod duże akwarium

Budowa szafki pod duże akwarium jest pewnym wyzwaniem, z którym większość akwarystów musi sobie poradzić. Oczywiście gotowych rozwiązań jest sporo na rynku, ale często nie pasują one do pozostałych mebli w pokoju, albo sami mamy inny pomysł, swoje własne rozwiązanie. Prócz funkcjonalności taki mebel musi być stabilny, ładny, no i zapewne będzie stał w mieszkaniu przez kilka lat.
Chciałbym podzielić się swoim rozwiązaniem. Być może przyda się komuś, ktoś je udoskonali. Główne założenia były następujące:
  • szafka musi wytrzymać znaczny ciężar - ponad 600 kg,
  • musi posiadać możliwość poziomowania,
  • musi mieć schowki na oprzyrządowanie akwarystyczne, szufladę, półkę,
  • tył szafki musi być cofnięty, by za meblem było miejsce na kable, rury od filtrów.
Udałem się z projektem do znajomego stolarza, który zasugerował by pionowe ścianki nośne, blat oraz podstawa szafki była wykonana z podwójnej płyty 18 mm. Mebel był gotowy po kilku dniach. Natomiast sporo czasu zajęło poszukiwanie odpowiednich nóżek, które będą wykręcane i wytrzymają znaczny ciężar. Takich nóżek zostało zamocowanych osiem sztuk i znajdują się bezpośrednio pod pionowymi ściankami nośnymi.
Po ustawieniu szafki przyszedł czas na wyciszenie wnętrza. W jednej komorze przykleiłem kawałki starej wykładziny podłogowej, zamocowałem koszyczki na testy akwarystyczne. Koszyczki kupiłem okazyjnie w Biedronce po 2,- zł sztuka.

Zostały one zamocowane na haczykach, by można było je zdjąć przy wyjmowaniu filtra zewnętrznego, czy butli CO2. W szafce bez problemu mieszczą się następujące akcesoria - komora lewa: duży filtr zewnętrzny, butla 1,5 kg, cztery słoiki z rozpuszczonymi solami, testy akwarystyczne, węże, gąbki filtracyjne i cała masa różnych "potrzebnych rzeczy", w lewej komorze umiejscowiony jest mały filtr zewnętrzny, filtr UV i dość pokaźna kolekcja płyt CD i DVD. Szuflada pełni zaś rolę przechowalni najczęściej używanych przedmiotów, jest zarazem na tyle wysoka, by zmieściły się w niej buteleczki z preparatami akwarystycznymi.