poniedziałek, 21 stycznia 2013

Szyszka olchy, liście dębu w akwarium

Aktualnie mamy optymalny okres na przygotowanie zapasów na dalszą część roku. Pierwsze solidne mrozy już mamy za sobą, szyszka olchy zaczyna już tracić nasiona, wiec wchodzimy w okres kiedy warto zaplanować spacer do lasu po nasze akwarystyczne zapasy.
Szyszkę olchy i liście dębu zbieramy z dala od dróg i poza miastem. Szyszkę najłatwiej znajdziemy nad licznymi w naszym regionie jeziorami.

Zastosowanie szyszki olchy:
  • Element dekoracyjny, zwłaszcza w mniejszych zbiornikach, krewetkariach.
  • Ma podobne właściwości do kory dębowej, torfu. Pozwala na zakwaszenie wody i uzyskanie wody o właściwościach pożądanych dla gatunków z biotopów „czarnych wód”.
  • Garbniki uwalniane w wodzie mają działanie osłonne, ikra ryb nie psuje się tak łatwo.
  • Garbniki pomagają w kondycjonowaniu i  kuracji ryb. Mogą wyeliminować konieczność stosowania chemicznych leków przy łagodniejszych schorzeniach, lub w początkowych stadiach niektórych chorób ryb.
  • Zmiana ph wody również może pomóc przy krastorostach.
  • Obniżają ph wody. Pojawienie się garbników i zmiana ph wody potrafi sprowokować niektóre gatunki ryb do tarła. Dotyczy to szczególnie ryb z biotopów czarnych wód, pielęgniczek, kąsaczowatych, zbrojników, kiryskowatych.
  • Już 5-10 szyszek dodane do akwarium 30L w sposób zauważalny zmienia barwę wody na bursztynowy kolor po 1 dniu.
Sposób użycia – szyszki można włożyć wprost do akwarium. Suche dość szybko zatoną. Po 1-2 dobach pojawią się wizualne i chemiczne zmiany właściwości wody. Zmiana ph jest dość trwała. Jeżeli ktoś nie przepada za widokiem pływających szyszek wrzucamy je np. do filtra lub wkładamy w płócienny worek o dużych oczkach.
Można również przygotować herbatkę z szyszek. Już 10 szyszek na 1 szklankę wrzącej wody znacząco zmieni właściwości wody.  Po przestudzeniu herbatkę można wlać do akwarium. Jeżeli wcześniej szyszki nie były stosowane to warto zmianę wprowadzać stopniowo tak by przyzwyczaić mieszkańców do zmiany warunków i np. dodawać pół szklanki naparu na 30-50L wody w akwarium.
Podobne działanie do szyszki olchy mają liście dębu. Również uwalniają garbniki do wody i modyfikują jej właściwości chemiczne.
Liście powinny być czyste, najlepiej zerwane z drzewa po pierwszych solidnych mrozach. Można je wkładać wprost do akwarium. Niektórzy polecają sparzenie liści. Liście sparzone będą mniej trwałe w akwarium. Niektóre krewetki chętnie na nich żerują. Więc można próbować urozmaicić dietę krewetek stosując dębowe liście zamiast liści ketapangu.
Po zebraniu szyszki olchy i liście dębu należy przechowywać najlepiej w płóciennym worku w suchym miejscu.