niedziela, 1 maja 2016

Magazyn Akwarium nr 5/2016 (158)

W 158 numerze Magazynu Akwarium, min


10 Lilianna Skublicka
Niebieskołuski „książę akwarium"
Niebieska łuska połyskująca złotem, pełne harmonii ruchy, inteligentne spojrzenie i arystokratyczny dobór „błękitnej" krwi w procesie rozmnażania czyni tę rybę „księciem" akwarium.


20 Lechosław Łątka
Neolamprologus nigriventris - niespokojny duch strefy skalistej jeziora Tanganika
Warunki hodowli w akwarium
Pielęgnice zamieszkujące jezioro Tanganika charakteryzują się różnym stopniem agresji, przez co mogą sprawiać pewne problemy w hodowli w akwarium. Odpowiedzialny akwarysta zawsze będzie brał ten czynnik pod uwagę, dobierając obsadę do swojego akwarium. Jedną z grup pielęgnic, w której występuje największa agresja wewnątrzgatunkowa i międzygatunkowa są ryby z rodzaju Neolamprologus.


32 Paweł Czapczyk
Brzanka, której nie było
Historia akwarystyki skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedna z nich na światło dzienne wyjrzała na początku lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to świat ichtiologów i akwarystów obiegła elektryzująca wiadomość, że na targu rybnym w Odessie pojawił się nowy gatunek brzanki. Wkrótce zaczęto go powszechnie pożądać i na potęgę hodować. Jednak jego „tożsamość" długo jeszcze pozostawała nieznana...


40 Hubert Zientek
Limia tridens - najpiękniejsza z limek
W ofercie sklepów zoologicznych w Polsce coraz częściej można spotkać niektóre gatunki ryb z rodzaju Limia. Do najpopularniejszych należą limka garbatka, zwana czarnopręgą lub po prostu garbatką (Limia nigrofasciata) i limka czarnobrzucha (Limia melanogaster). Dość często trafia się też Limia perugiae, znacznie rzadziej Limia tridens, a najrzadziej spotyka się w handlu limkę pręgowaną (Limia vittata). W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć Czytelnikom MA właśnie tytułowy gatunek, którego chów i rozmnażanie w akwariach przysparzają nieco problemów.
 

46 Konrad Mączka
Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 2
Nasz świeżo założony zbiornik obsadzamy roślinami, jakiś czas potem wprowadzamy pierwsze ryby, ślimaki, krewetki. Aby jednak życie mogło utrzymać się w tak małym wycinku ekosystemu tak zwierzęta, jak i rośliny należy dokarmiać – suchą, żywą lub mrożoną karmą oraz nawozem w przypadku roślin. Dzięki strukturalnej roli azotu dostaje się do on do akwarium w ciałach zwierząt i tkankach roślin oraz podczas karmienia i nawożenia.


Stałe rubryki:
06 Aktualności
08 Encyklopedia
60 Listy do Redakcji
66 Recenzja
68 Produkty na rynku
73 Zapowiedzi