wtorek, 31 maja 2011

Oświetlenie akwarystyczne


Specjalistyczne oświetlenie akwarystyczne aqva-light
             Nie od dziś wiadomo,  że do prawidłowego funkcjonowania akwarium potrzebne jest właściwe sztuczne oświetlenie. Jeszcze do niedawna temat sztucznego oświetlenia akwarium  traktowano trochę po macoszemu.
           Często za oświetlenie służyły zwykłe żarówki, biurkowe lampki lub świetlówki "pożyczone" z pracy. Wraz z rozwojem techniki mocno  zmieniła się także ta dziedzina akwarystyki. Oświetlenie kiedyś głównie służyło po to aby w akwarium "nie było ciemno". Dziś pełni dużo ważniejszą  rolę - od symulowania organizmom dnia i nocy, stymulacji wzrostu i kondycji ryb i roślin, po wybarwianie koralowców w akwarystyce morskiej. 
            Dzięki tak szerokiemu wpływowi oświetlenia na kondycję akwarium nastąpiła jego swoista rehabilitacja. Do słownika akwarystów na stałe weszły pojęcia: T8, T5, barwa światła, współczynnik Ra, ilość lumenów, ilość watów na litr. Nie będę tych pojęć wyjaśniał - zainteresowanych odsyłam tu:  www.aqva-light.pl/shop.php?UID=4e2a2f1a714a&mod=shop

           Niestety gotowe pokrywy w wersji delux, sprowadzone często z Zachodu swoją ceną mogą odstraszać. Dlatego posiadając trochę "smykałki elektrycznej" warto zrobić sobie takie oświetlenie samemu. Ma to kilka zalet nad gotowymi pokrywami  nawet w tymi w wersji delux a mianowicie:
  • sami możemy dobrać ilość światła do naszej pokrywy - ogranicza nas tylko wielkość pokrywy,
  • sami możemy dobrać interesujące nas rodzaj  świetlówek - nie jesteśmy skazani na firmowe,
  • możemy znacznie obniżyć koszty naszej pokrywy,
  • praca przy tworzeniu własnej pokrywy jest wielką frajdą.
                 Przygotowując nasze 200 litrowe akwarium klubowe postanowiliśmy  sami zrobić do niego oświetlenie. Sprawę ułatwił nam fakt,  iż pokrywa, którą posiadaliśmy do tegoż akwarium, nie posiadała żadnego oświetlenia. Nie wchodziły więc  w grę żadne przeróbki, które jak wiadomo zawsze są najtrudniejsze. Wykonanie takiej pokrywy wprawnemu majsterkowiczowi nie powinno zająć więcej niż 3-4 godziny. Aby zrealizować pokrywę zwróciliśmy się do firmy Aqva-light z Gostynina  www.aqva-light.pl.
Jest to w Polsce lider specjalistycznego oświetlenia akwarystycznego. 


 Pokrywa klubowa  to taka typowa ramka z cienkimi panelami zakładanymi na górę. Niestety są one tak cienkie, iż nie utrzymały by ciężaru świetlówek. 


Dlatego postanowiliśmy  wzmocnić je c-ownikami aluminiowymi. Można je dostać w marketach budowlanych. 
Przykręciliśmy je na cieniutkie śruby (fi4)
Przedtem jednak  została przyklejona srebrna taśma samoprzylepna. Nakleja się ją niestety bardzo ciężko.
Nie wygląda ona może zbyt estetycznie na pewno spełnia ona swoją rolę odbijając resztki światła spod pokrywy do akwarium Potem przyszedł czas na montowanie oświetlenia. Pomimo naszych obaw co do zakupów przez internet świetlówek, ich solidne pakowanie przez firmę aqua-light  rozwiało wszelkie nasze wątpliwości.
Następnie wystarczyło wszystko już tylko dobrze poskręcać - najpierw płyta PCV, potem c-ownik, odbłyśnik i na końcu uchwyt do świetlówek. Wszystko to skręcone razem doskonale wzmacnia konstrukcję.
 

Na końcu montaż świetlówek zgodnie z załączonym na stateczniku schematem. Nie jest to jakoś specjalnie trudne. Poradzi sobie z tym każdy dorosły co choć raz w życiu miał do czynienia z obwodami elektrycznymi. Oczywiście czynności te powinna wykonywać osoba dorosła po bezwzględnym odłączeniu od źródła zasilania 230V

 

Nasze  oświetlenie gotowe, stateczniki zostały umieszczone z tyłu za pokrywą
 Zamontowane tutaj zostały różne świetlówki podkreślające kolor ryb i roślin
         Podsumowując,warto poświęcić trochę czasu na zrobienie sobie własnego oświetlenia do akwarium. Wspomniany wyżej internetowy sklep www.aqva-light.pl ma tak bogatą ofertę oświetlenia akwarystycznego, że każdy znajdzie właściwe oświetlenie. 
Fachowa i szybka opieka serwisowa sklepu sprawi, iż nasz podwodny świat rozbłyśnie tysiącem barw a nasze ryby, rośliny czy skorupiaki odwdzięcza się nam pięknymi kolorami i doskonałą formą.