poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Magazyn Akwarium nr 8-9/2016 (160)

W 160 numerze Magazynu Akwarium, min

Chris Lukhaup, tł. Joanna Uzar

Płyń, różowa rzeko!
W Serranía de la Macarena w Kolumbii odnaleźć można barwny spektakl natury, który jest jednocześnie nadzwyczajny, jak i fascynujący. Fenomenem tym jest Caño Cristales - rzeka, którą miejscowi nazywają również „rzeką pięciu kolorów”.

Paweł Czapczyk
Neolamprologus obscurus (Poll, 1978) – pielęgnica nie tylko dla koneserów
Neolamprologus obscurus ma zwartą budowę ciała. Cechuje go też bycza sylwetka, co oznacza, że ryba ta jest wysoka w „kłębie” i silnie umięśniona. Przy czym jej korpus wydaje się i tak niewielki w stosunku do trójkątnej głowy, zakończonej wielkim, głęboko rozwieranym pyskiem, który raz po raz ujawnia garnitur „psich” zębów.

Paweł Macioszek
Żywe skamieliny, czyli pierwotne taksony promieniopłetwych
Ryby promieniopłetwe (Actinopterygii) to największa gromada ryb. Liczy ona ponad 30 tysięcy gatunków. Dla porównania warto nadmienić, że siostrzana gromada ryb kostnoszkieletowych (Osteichthyes), czyli ryb mięśniopłetwych (Sarcopterygii), liczy zaledwie 7 współcześnie żyjących gatunków.

Hubert Zientek
Bojownik wspaniały (Betta splendens) - nieco praktycznych porad
Ta osobliwa i bardzo dekoracyjna ryba od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród akwarystów, zwłaszcza początkujących. Zwana jest także bojownikiem syjamskim, w języku angielskim: Siamese fighting fish. Należy do rodziny guramiowatych (Osphronemidae).

Stałe rubryki:

08 Aktualności
10 Encyklopedia
64 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi