czwartek, 10 maja 2018

Magazyn Akwarium nr 3/2018 (169)


                                                               Drodzy Czytelnicy!

W majowo-czerwcowym numerze dwumiesięcznika znajdziecie zwięzłe podsumowanie Akademii Magazynu Akwarium, której inauguracja przypadła na targi Animals Days w Nadarzynie. Obfitość publiczności zwiedzającej – zarówno całych rodzin, jak i zorganizowanych grup czy indywidualnych hobbystów – oraz bardzo pozytywne reakcje zwrotne, które docierały do nas z różnych stron podczas trwania imprezy i zaraz po jej zakończeniu, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. I nie da się ukryć, że już teraz myślimy o kolejnej edycji imprezy, czyli o pokazach, warsztatach i wystawie akwarystyczno-terrarystycznej pod szyldem AmA.
Spośród artykułów opublikowanych w tym wydaniu pragnę zwrócić Waszą uwagę na materiał Andrzeja Sieniawskiego, nestora rodzimej literatury hobbystycznej, który fachowo i rzetelnie opisuje żaglowce. Polecam również dwa artykuły dra Huberta Zientka – pierwszy o akarze z Maroni, drugi zaś o tzw. rybach sezonowych, czyli karpieńcokształtnych, będący de facto mocno rozbudowaną odpowiedzią na list Czytelnika.
Dwa materiały o akwarystyce morskiej, pióra Szymona Rezmera (akwarium bałtyckie) i autorstwa Witolda Sosnowskiego (akwarium morskie zakładane z poszanowaniem środowiska naturalnego), trafią, mam przynajmniej taką nadzieję, w zróżnicowane gusty amatorów „morszczyzny”.
Zwolenników odtwarzania konkretnych biotopów nie muszę chyba zachęcać do zapoznania się z tekstem Kamila Hazego, a maniaków krewetek (ich odmian i/lub ras) – do przeczytania wnikliwego przyczynku Rafała Maciaszka i Doroty Marcinek.
Z kolei rosnący w liczbę miłośnicy karpi koi powinni być usatysfakcjonowani rozmową z Ernstem Driessenem, właścicielem największej farmy tych ryb na kontynencie europejskim. Drugi zaś wywiad, którego bohaterami są Ricard Segarra Sánchez i jego prace – dotyczy świata południowoamerykańskich lasów deszczowych zamkniętych w szkle, czyli świata terrariów tropikalnych.
Na zakończenie majowo-czerwcowego wydania mA publikujemy tekst publicystyczny Małgorzaty Tarczyńskiej, traktujący o fenomenie akwarystycznych porad w internecie i tzw. gwiazdach jednego sezonu. Zachęci on kogoś do wzięcia udziału w dyskusji? – to świetnie. Nie? – też dobrze. Tak czy owak, wszystkich zapraszam do lektury!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści
Artykuły
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Akara z Maroni (Cleithracara maronii), czyli przez dziurkę od klucza
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Andrzej Sieniawski
Żaglowce – historia i teraźniejszość
AKWARYSTYKA MORSKA
Witold Sosnowski
Akwarium morskie bez wyrzutów sumienia
AKWARYSTYKA MORSKA
Szymon Rezmer
Mój mały Bałtyk
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Najważniejszy akwarystyczny konkurs biotopowy świata – BADC
KREWETKI
Rafał Maciaszek, Dorota Marcinek
Rasa czy odmiana, czyli jak nazywać krewetki ozdobne?
OCZKO WODNE
Karpie koi – ryby królewskie i przyjacielskie.
Z Ernstem Driessenem rozmawia Paweł Czapczyk
TERRARIUM – TERRARIUM TROPIKALNE
Światło i wilgoć, czyli serce i płuca terrarium.
Z Ricardem Segarrą Sánchezem rozmawia Paweł Czapczyk
PROBLEMY, DIAGNOZY
Małgorzata Tarczyńska
„Specjaliści” w sieci..., czyli kto jest ekspertem?
Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia – oczko wodne
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi