czwartek, 16 lutego 2012

Dozownik nawozów DIY

               Wszyscy wiemy,iż utrzymanie pięknego akwarium roślinnego wymaga podawania do wody odpowiednich nawozów. Ich bujny wzrost czasami wymaga od nas codziennego ich dozowania O ile samych nawozów na rynku jest wiele, tak samych urządzeń służących do ich podawania jest jak na lekarstwo. Dlatego większość akwarystów dozuje je ręcznie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jakiej wymaga to systematyczności i dyscypliny, by codziennie podać te kilka mililitrów życiodajnego płynu.
            Mając smykałkę do majsterkowania, można znacznie sobie czynność podawania nawozów zautomatyzować. Pomysł na mój dozownik zaczerpnięty jest z popularnego specjalistycznego forum. Jego głównym sercem jest pistolet do baniek dla dzieci a właściwie jego główna część -miniaturowa pompa perystaltyczna. To ona właśnie podaje kilka mililitrów płynu. Głównym założeniem jest zsynchronizować te podawanie w czasie aby uzyskać odpowiednią dawkę płynu
          

Dozownik w założeniu jest tak zrobiony, aby jak najmniej rozbierać zabawkę.Dzięki temu oszczędzamy czas i możemy z powrotem wrócić do pistoletu gdy dozownik nie będzie nam już potrzebny.Do prawidłowego działania potrzebny jest nam jeszcze zasilacz 4,5V oraz sterownik czasowy sekundowy dzięki któremu dokładnie skalibrujemy nasz dozownik. 
 
 Dozownik odmierza 5ml płynu przez 16 sekund.Teraz wystarczy podzielić dawkę nawozu na cały tydzień i zaprogramować sterownik.
             Jak widać sterownik zaprogramowany jest na trzy pistolety. W chwili obecnej podłączony jest jeden .Jak sprawdzi się w praktyce dodam dwa następne. Do dozownika dodane jest strzykawka 100 ml w celu łatwej kontroli podawanego nawozu.