środa, 27 kwietnia 2011

Ludwigia arcuata (Ludwigia drobna)

     Dziś chciałbym przedstawić roślinę Ludwigia arcuata (Ludwigia drobna).  Należy ona do łodygowców i jest bardzo piękną rośliną, odpowiednią do większości zbiorników. Posiada drobne, lancetowate liście. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, jednak gdy ma odpowiednią ilość światła i żyzne podłoże szybko wybarwia się na czerwono. Szczególnie wyższe partie rośliny są tym bardziej czerwone, im bliżej mają do lustra wody. Zaletą tego gatunku jest również to, iż nie wypuszcza nadmiernej liczby korzeni wodnych, które często szpecą aranż. 

      Roślinkę należy przycinać, jak wszystkie łodygowce. Szybko odbija i wypuszcza nowe łodygi. Obcięte łodygi można sadzić w grupie po kilka sztuk w odległości 1-2 cm, w środkowej lub nawet w tylnej części akwarium, gdzie stworzy swoiste tło zbiornika. Roślinka chętnie wyrasta ponad wodę. Liście emersyjne są o wiele mniejsze od wodnych. Często kwitnie tworząc małe żółto-złote kwiatostany.


rodzina: Onagraceae
występowanie: Ameryka Pn.
wysokość: 25-60 cm
szerokość: 3-5 cm
wymagania świetlne: przeciętne do wysokich
temperatura: 20-28oC
twardość wody: miękka-twarda
pH wody: kwaśna-zasadowa
uprawa: łatwa
zalecane: CO2, Fe, raczej żyzne podłoże

niedziela, 24 kwietnia 2011

Akwarium a dwutlenek węgla (CO2)

Często w opisach na różnych forach stosuje się definicje stosowania CO2. Użytkownicy piszą o ilości bąbelków podawanych na sekundę w liczniku bąbelków. Niestety przytaczane wartości mają się nijak do poszczególnych zbiorników akwariowych. Dlaczego? Już wyjaśniam:
 • każdy zbiornik ma inną objętość,
 • akwaria mają różną obsadę roślinną,
 • mamy różne wartości KH, pH wody,
 • istnieją różne liczniki bąbelków,
 • mamy różne dyfuzory, reaktory,
 • w akwariach są różne dekoracje (czyt. korzenie, kamienie i inne), które uwalniają do słupa wody węgiel, mają wpływ na KH wody,
 • stosujemy inne opcje dostarczania węgla,
 • posiadamy zbiorniki bez i z przykrywą,
 • w akwariach many różną temperaturę, cyrkulację wody.
To są tylko główne czynniki dotyczące rozpuszczania CO2 w zbiornikach akwariowych.Powstaje więc pytanie: "ile mam dozować CO2, by mi dobrze rosły rośliny i miały przewagę nad glonami".
Pytanie jest dość proste – wystarczy znać dwie wartości wody w zbiorniku – KH i pH. W tych wartościach rozpuszczony w wodzie CO2 powinien zawierać się w liczbie około 15 - 25 ppm. Zaznaczam, że 15-25 ppm dotyczy akwarium testowego, z testową obsadą. Wartości rozpuszczonego CO2 mogą różnić się w poszczególnych zbiornikach i obsady.
Czyli wzór będzie wyglądał następująco: CO2 (w ppm) = 3 * kH * 10(7-pH)

A co, jeśli nie mamy dostępu do danych KH, pH? Bardzo ogólnie można stwierdzić, że należy:
 • obserwować ryby (czy nie "łapią powietrza pod taflą wody"),
 • zwracać uwagę na rozwój roślin akwariowych.