sobota, 31 marca 2012

Paletki - sadzenie roślin cz. 3

W części trzeciej cyklu "Paletki - Pasja i piękno" zajmiemy się sadzeniem roślin w akwariach przeznaczonych dla dyskowców. We wcześniejszych częściach (Paletki - przygotowanie zbiornika cz. 1, Paletki - przygotowanie podłoża cz. 2) można było przeczytać, że spotykamy akwaria bez podłoża, z niewielką ilością piasku kwarcowego oraz podłożem o grubości nawet do 15 cm. Jak opiekować się roślinami w takich zbiornikach?
Mozna napisać, że są dwa sposoby sadzenia, pielęgnacji roślin w "baniakach" przeznaczonych pod paletki:
  • rośliny sadzimy bezpośrednio w piasku kwarcowym (w grubszych warstwach podłoża),
  • rośliny sadzimy w doniczkach.
        Sposób sadzenia bezpośrednio w piasku kwarcowym doskonale sprawdza się w przypadku roślin, które mają mniejsze wymagania, które dobrze rosną nawet w trudnych warunkach.
        Jest on stosowany, gdy podłoże ma przynajmniej kilka centymetrów grubości. Postępujemy wtedy tak samo, jak podczas sadzenia w żwirze akwariowym, czyli przy pomocy palców dłoni lub innego narzędzia robimy miejsce na roślinę, wkładamy ją, przysypujemy, a następnie lekko wyciągamy. W podłożu z piasku kwarcowego należy włożyć pod korzenie kulki gliniane, które dostarczą roślinie niezbędnych minerałów. Jako zamiennik kulek można oczywiście stosować wszelkiego typu tabletki dostępne na rynku.
         Sadzenie w doniczkach jest stosowane w przypadku roślin, które mają większe wymagania i których korzenie potrzebują większego przepływu wody. W doniczkach uprawiamy rośliny również wtedy, gdy mamy akwarium bez podłoża lub z jego minimalną warstwą. Najczęściej stosuje się głównie dwa rodzaje doniczek:
  • doniczki naturalne np. z łupiny po orzechu kokosowym,
  • doniczki z plastiku.
Można spotkać również doniczki wypalane z gliny, jednak gdy są one widoczne, to w akwarium nie prezentują się naturalnie.
Doniczki z kokosów stosujemy wtedy, gdy pojemnik, w którym rośnie roślina jest widoczny. Łupina kokosa w środowisku wodnym wygląda naturalnie i może w akwarium przebywać nawet kilka lat. W artykule "Orzech kokosowy w akwarium" można przeczytać, w jaki sposób należy przygotować kokos do użytku w akwarium. Doniczki z plastiku należy stosować wtedy, gdy są one przykryte warstwą podłoża z piasku kwarcowego i nie są widoczne. Niestety plastiki nie wyglądają  naturalnie w akwarium. Do tych celów najlepiej nadają się pojemniki na żywność, które mają atest "do przechowywania żywności". 


 W obu przypadkach należy roślinę umieścić w donicy według następującego schematu – na samym dnie należy zastosować żwir o granulacji 3-5 mm, pod korzenie należy włożyć kulki gliniane lub tabletki, które będą dostarczały minerały niezbędne do rozwoju rośliny, a na samym wierzchu należy zastosować warstwę piasku kwarcowego. Odpowiednią grubość warstw należy dostosować do wysokości pojemnika. 
niedziela, 25 marca 2012

Spotkanie z Tomaszem Bielskim (Tetra)

                  Jesteśmy na świeżo po spotkaniu z Panem Tomaszem Bielskim z Tetry. Na spotkaniu udało nam się wysłuchać interesującego wykładu na temat preparatów i chemii wody a także pokarmów Tetra. Wykład oprócz wyjawienia zalet i właściwości produktów dawał możliwość odświeżenia i przypomnienia sobie zasad i zjawisk panujących w akwarium od jego założenia do osiągnięcia fazy dojrzałości.
               Po spotkaniu zostały rozdane gadżety, próbki i drobne upominki Tetry  dla uczestników.
            Dziękujemy za wykład i pozdrawiamy!

Galeria zdjęć ze spotkania poniżej.