środa, 2 lipca 2014

Magazyn Akwarium nr 7-8/2014 (141)

W 141 numerze Magazynu Akwarium, min:


  • Stałe rubryki: Aktualności (Konkurs KMT), Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi
Artykuły:
  • Michał Malejko, Hania Stepnowska: Arowana – Chinese dream, cz. 1. Portrety gatunkowe arowan australijskich i azjatyckich. Odmiany hodowlane.
  • Lechosław Łątka: Rodzaj Simochromis z jeziora Tanganika w akwarium. Doświadczenia i praktyczne wskazówki hodowlane znanego hodowcy gatunków tanganickich, tym razem: Simochromis babaulti i Simochromis diagramma
  • Łukasz Kur, Paweł Zarzyński: Akwarium samoobsługowe, czyli jak zastąpić człowieka w akwarium morskim. Rozwiązania techniczne kontrolujące oświetlenie, temperaturę, pompy cyrkulacyjne, dozowanie suplementów mineralnych i karm, uzupełnianie wody czy opóźniające start odpieniacza.
  • Paweł Zarzyński: Zrobione w balona – ciekawostka czy okrucieństwo? Jak powstają balonowe formy ryb żyworodnych? Jak deformacje wpływają na ich komfort życia. Problemy etyczne i estetyczne.
  • Nowe w starym: innowacje we wrocławskim zoo. Fotoreportaż z prac nad powstającym we wrocławskim zoo Afrykarium–Oceanarium i Odrarium

wtorek, 1 lipca 2014

Zeszyty Akwarystyczne nr 50


Grzybowieńce

 
Grzybowieńce (i ich krewniacy) oraz tzw. „koralowce miękkie” należą do najchętniej pielęgnowanych w akwariach morskich bezkręgowców osiadłych. W sposób szczególny zaskarbiły sobie przychylność początkujących adeptów tego hobby, większość z nich jest bowiem raczej łatwa w pielęgnacji i nie sprawia kłopotów hodowlanych. Do tego szybko rosną i – czego nie da się powiedzieć o każdym mieszkańcu morskiego akwarium – łatwo można je rozmnażać.
 
To nie wszystko – niektóre z nich można pielęgnować wspólnie z „koralożernymi” rybami, które w mgnieniu oka spałaszowałyby hołubione przez doświadczonych akwarystów morskich koralowce twarde. Słowem, są to organizmy odporne, uniwersalne i ze wszech miar godne polecenia.
 
W bieżącym – jubileuszowym, bo już pięćdziesiątym – wydaniu Zeszytów Akwarystycznych przyjrzymy się bliżej często lekceważonym „grzybkom” i „miękasom”. Przedstawimy kilkanaście ich gatunków (albo – częściej – rodzajów, bowiem rozpoznanie konkretnego gatunku li tylko na podstawie cech zewnętrznych bywa w wielu przypadkach problematyczne, a nawet wręcz niemożliwe) oraz, krok po kroku, zaprezentujemy dość radykalne, trzeba przyznać, sposoby ich rozmnażania „wegetatywnego”. Podpowiemy wreszcie, jak utrzymać je w akwarium w ryzach, bowiem niektóre z tych organizmów w dobrych warunkach bywają dosyć ekspansywne i, niekontrolowane, z rangi obiektu hodowlanego łatwo mogą przejść do roli… akwariowego chwastu.