sobota, 6 stycznia 2018

Magazyn Akwarium nr 1/2018 (167)

Edytorial

Drodzy Czytelnicy!
Nadszedł rok 2018, a wraz z nim wiele znaczących zmian w samym Magazynie Akwarium i wokół niego. Zauważyliście już pewnie całkiem inną winietę czasopisma, która ma swój charakter, odpowiadając jednocześnie nowoczesnym trendom graficznym. Ale odświeżona okładka to nie wszystko, to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej: wraz z nią zmienił się bowiem kształt magazynu – jego objętość wzrosła aż do 114 stron, zaś zawartość merytoryczna wzbogaciła się o stały dodatek terrarystyczny (zresztą obie dziedziny: akwarystyka i terrarystyka często się przecież uzupełniają i zazębiają). Sezonowo wprowadzimy też dział zatytułowany „Oczko wodne” – wszak coraz więcej z osób parających się na co dzień akwarystyką, w okresie wiosenno-jesiennym przetrzymuje i z powodzeniem rozmnaża rozmaite gatunki „ryb akwariowych” w przydomowych i ogrodowych stawkach oraz basenach. Ale na tym nie koniec: Czytelnicy naszego czasopisma, obecni i aktywni w sieci, dostrzegli już pewnie wzmożony ruch na naszym fanpage’u facebookowym, a to m.in. za sprawą cyklicznie organizowanych od początku grudnia konkursów. Śledźcie zatem nasze działania na Fb, śmiało bierzcie udział w konkursach i wygrywajcie nagrody.
A teraz rzecz może najważniejsza: nie od dziś uważamy, że na Magazynie Akwarium – jako jedynym ogólnoakwarystycznym medium prasowym w Polsce – spoczywa nie lada odpowiedzialność: edukacyjna i popularyzatorska, i że – co tu dużo kryć – jako redakcja mamy do spełnienia misję. I właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej współpracować z prężnie działającymi klubami, stowarzyszeniami i forami akwarystycznymi, a także współuczestniczyć w ważnych projektach i otaczać patronatem medialnym instytucje i projekty warte wspierania. Jednym z nich jest obrastający już małą legendą środowiskową Wieżowiec Akwarystyczny, który powstał w Instytucie Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku, innym – szkolenia TNBZ Animalian, jeszcze innym cykliczne imprezy akwarystyczne odbywające się w Kompleksie Świętokrzyska Polana.
I last but not least: w tym roku zdecydowaliśmy się powołać do istnienia Akademię Magazynu Akwarium (AmA). Wspólnie z naszymi ekspertami i partnerami w dniach 6–8 kwietnia 2018 r. na Targach Zoologicznych Warsaw Animals Days zorganizujemy warsztaty z zakładania akwariów i paludariów, pokazy multimedialne, prelekcje i atrakcyjną wystawę akwarystyczno-terrarystyczną. Już dziś na tę imprezę bardzo serdecznie Was zapraszamy!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny


Spis treści
Artykuły
ROZMOWY MA
Zwierzęta mają pamięć genetyczną.
Z Włodzimierzem Stanisławskim rozmawia Paweł Czapczyk
RYBY – AZJA
Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski
Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri w akwarium
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Rio Guaporé – rzeka pełna roślin
RYBY – AFRYKA
Damian Skrabarczyk
Jeszcze słów kilka o Paretroplus menarambo
TESTUJEMY NA ŁAMACH
Pompki napowietrzające
RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Buccochromis rhoadesii – piękny „zabójca” z jeziora Malawi
ACQUASCAPING
Aquascaper, pasjonat, juror.
Z Adamem Golikiem rozmawia Paweł Czapczyk
ROŚLINY AKWARIOWE
Maciek Michalski
Rośliny w akwarium z dyskowcami
KREWETKI
Paweł Woźniak
Charakterystyka krewetek z Sulawesi
ŚLIMAKI
Hubert Zientek
Pomacea diffusa – najpopularniejsza ampularia w naszych akwariach
TERRARIUM – GADY
Radomir Jaskuła, Radim Svěchovský
Gekony z rodzaju Gonatodes – małe klejnoty z neotropików
POZNAJMY SIĘ
„Onlajny”

Stałe rubryki
Aktualności
Encyklopedia akwarystyczna
Encyklopedia terrarystyczna
Listy do redakcji
Produkty na rynku
Zapowiedzi