niedziela, 1 listopada 2015

Magazyn Akwarium 11-12/2015 (154)

W 154 numerze Magazynu Akwarium, min


 
Stałe rubryki: Aktualności, Encyklopedia MA, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

Nagroda im. Darka Firleja 2015
To już piąty raz w tym roku nasz Magazyn przyznał Nagrody im. Darka Firleja. Statuetki musieliśmy jednak wręczać etapami, bo, ze względu na tegoroczny dualizm targowy we wrześniu, nie było szans na spotkanie wszystkich laureatów w jednym miejscu. Jak zawsze - nasi wybrańcy - wyjątkowi, a tym razem - „podwójni”.

Paweł Czapczyk: Neolamprologus hecqui (Boulenger, 1899), czyli muszlowiec łaciaty w akwarium
Odkąd sięgam pamięcią, zawsze podziwiałem muszlowce, czyli ryby określane mianem „małych architektów z jeziora Tanganika”. Za co? Za ich skromne wymagania środowiskowe, niezrównane zwyczaje terytorialne, niebywałe instynkty rodzicielskie oraz - last but not least - za odwagę i nieustraszoność. Przez lata trzymałem i rozmnażałem wielu reprezentantów tej grupy. Nie posiadałem jednego. I kiedy wreszcie w 2013 roku wpuściłem dorosłą, a pochodzącą z odłowu parę Neolamprologus hecqui do uprzednio przygotowanego zbiornika, długo nie mogłem oderwać od niej oczu...

Tomasz Jungnikel: Płaszczki rzeczne z rodzaju Potamotrygon w akwarium, cz. 3
Tak jak już wspominałem w poprzedniej części artykułu, taksonomia płaszczek jest nadal niejasna oraz budzi wiele kontrowersji i często bywa aktualizowana, z tego też powodu osobom bardziej dociekliwym polecam śledzenia badań nad taksonomią tych ryb. Większość gatunków ma swoje synonimy, celowo nie wypisuję ich, żeby nie wprowadzać jeszcze większego chaosu w nazewnictwie. Warto wspomnieć jeszcze o konsekwencjach dopuszczania do krzyżowania ze sobą różnych gatunków, gdyż może to doprowadzać do wad genetycznych, jak i wprowadzać jeszcze większy zamęt w określaniu przynależności gatunkowej.

Adam Biernacki: Prawie Rio Negro i Uaru amphiacanthoides
Niezmiernie cieszy mnie fakt, że mam możliwość, a zarazem przyjemność przedstawić Państwu kolejną odsłonę mojej skromnej namiastki, najbardziej inspirującego mnie fragmentu królowej rzek, jej lewobrzeżny dopływ - Rio Negro. Tu czarne wody ciągną się nieprzerwanie przez prawie 2500 km. Wraz z dopływami zajmują one obszar dwa razy większy od Polski. Woda w tej rzece ma barwę dobrej dwunastoletniej whisky o stosunkowo dużej przejrzystości. Odczyn plus kolor wody nasuwają skojarzenie z jesienną herbatką, do której dodaliśmy kilka kropli cytrynowego soku.

Lechosław Łątka: Preferencje pokarmowe oraz żywienie pielęgnic z jeziora Tanganika w akwarium: Poradnik hodowcy
Każdy pasjonat, mając na uwadze dobrą kondycję swoich ryb, powinien zadbać przede wszystkim o właściwą karmę dla swoich podopiecznych. Ryby w naturze mają dostęp do nieograniczonej ilości pokarmu, który mogą wybierać według własnych preferencji pokarmowych, zajmując dany ekosystem. W warunkach sztucznych (akwarium) niestety nie mają takich możliwości i są zdane na to, co i ile dostaną od swojego opiekuna.

Paweł Szewczak: Choroby ryb: profilaktyka i zabiegi przywracające zdrowie
Środowiskiem życia ryb jest woda. Człowiek nie posiada niektórych zmysłów, w które wyposażone są ryby, więc nie jest w stanie ich w pełni zrozumieć. Ryby wyczuwają najdrobniejsze zmiany parametrów wody. Każda nienaturalna i nagła zmiana skutkuje reakcją szokową, co zwiększa podatność na infekcje.

Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski, Jakub Długosz: Czy akwarystyka jest bezpiecznym hobby?
Wybierając tak popularne hobby, jakim jest akwarystyka, rzadko posiadamy świadomość zagrożeń, na które jesteśmy narażeni niemal codziennie. W poniższym artykule nie będzie jednak mowy o niebezpiecznych gatunkach ryb, takich jak m.in. piranie, skrzydlice, czy płaszczki. Znacznie większym zagrożeniem są wirusy, bakterie oraz grzyby. Ich obecność w środowisku wodnym nie jest jednak niczym niezwykłym.