środa, 6 kwietnia 2011

Rośliny in-vitro

               W dzisiejszych czasach sporą część roślin można kupić w formie in-vitro w żelu. Rośliny w żelu to rośliny uprawiane w sterylnych warunkach z wykorzystaniem metody in-vitro, wolne od chorób, glonów, ślimaków i szkodników.  Przeważnie zakupiona zawartość roślin w sztukach jest znacznie większa niż kupowane w koszyczkach. Jednak są to roślinki znacznie mniejsze i czasami w wyglądzie znacząco różniące się od okazów dorosłych.
               Z pewnością spora część akwarystów kupując takie okazy flory, zadaje sobie pytanie: "Czy to mi się przyjmie? Czy będą rosnąć?".
           Zmiana środowiska, czyli zasadzenie roślin do zbiornika docelowego, jest pewnym stresem. Poszczególne gatunki  adaptują się dość długo. Część z nich obumiera i gnije, jednak znaczna większość po pewnym czasie aklimatyzuje się i zaczynają rosnąć w nowym środowisku. 
Jeśli warunki w akwarium są sprzyjające, to roślinki rosną szybko i kolonizują podłoże zbiornika. Nie ma więc większych obaw przed sadzeniem roślin uprawianych metodą in-vitro. 


Obok przedstawiam zdjęcia – tuż po zasadzeniu 
i po  około miesiącu.

Od góry: Staurogyne repens in-vitro, Cryptocotyne parva in-vitro, Glossostigma elatinoides in-vitro

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Rozmnażanie zbrojnika niebieskiego (ancistrus dolichopterus)

              
Z moich doświadczeń wynika że rozmnażanie zbrojników w brew pozorom nie jest takie proste. Cała trudność w zasadzie polega na dobraniu się pary. Ja do mojej samicy dobierałem trzech samców a po nieudanych próbach zacząłem zmieniać samice aż w końcu dobrała się para, która przypadła sobie do gustu.
                          Kolejną dość istotną rzeczą jest zapewnienie parze kryjówki, w której będzie mogła złożyć  ikrę i opiekować się  potomstwem. W tym celu dobrze sprawdza się  łupina orzecha kokosowego z jednym otworem. Niektórzy używają do tego celu rurki PCV natomiast te rozwiązanie ma jeden istotny minus: wygląda nieestetycznie. Ważne jest aby kryjówka miała tylko jeden otwór gdyż zmniejsza to stres opiekującego się potomstwem samca. Pamiętać trzeba że zbrojni ki są bardzo terytorialnymi rybami i do rozmnażania dla jednej pary potrzebna jest powierzchnia ok. 0,25m2. U zbrojników niebieskich rola samicy kończy się na złożeniu ikry.         
                   Samica z reguły składa ikrę na górnej ściance kryjówki, którą potem zapładnia samiec i dalej to on opiekuje się przyszłym potomstwem wachlując płetwami tak aby doprowadzić jak najwięcej świeżej natlenionej wody. Przeciętnie samica składa ok. 80-100 ziaren ikry natomiast do momentu w którym osiągną 1,5 cm przeżywa ok. 60%. Potomstwo zostaje w kryjówce mniej więcej do momentu aż osiągnie wielkość 1cm (zdj. obok). Po tym czasie powoli zaczyna zwiedzanie otoczenia. Maluchy wielkości 1,5cm buszują już po całym akwarium ale nie łatwo je jeszcze zobaczyć.