poniedziałek, 11 marca 2019

Magazyn Akwarium nr 2/2019 (174)



Drodzy Czytelnicy!
 
Wiosna za pasem, a przed nami dwa kluczowe projekty mA. Po pierwsze: do końca kwietnia trwają eliminacje Polish Biotope Contest 2019. Konkursu, który – organizowany wspólnie z Biotope Team Poland – już teraz odbija się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami. Pomyślcie, że to właśnie na Was czekają wspaniałe nagrody pieniężne i rzeczowe – i nie czekajcie, tylko wysyłajcie zgłoszenia: http://www.biotopeteampoland.pl/konkurs.html. Oczywiście konkurs nie okazałby się możliwy, gdyby nie nasi wspaniali Partnerzy – firmy: Tropical Tadeusz Ogrodnik i Juwel Polska – oraz liczni Sponsorzy nagród rzeczowych.
Ale wcześniej, bo już w ostatni weekend marcowy, na targach Animals’ Days w Nadarzynie, wielkie wydarzenie, czyli II edycja Akademii Magazynu Akwarium. To nasz flagowy projekt, konsolidujący rozmaite środowiska akwarystyczne i terrarystyczne – zarówno profesjonalne firmy, kluby i stowarzyszenia, jak i pojedynczych hodowców czy hobbystów. Imponującej rozmiarami i bioróżnorodnością wystawie towarzyszyć będą warsztaty, prelekcje i pokazy multimedialne, które zostały pomyślane tak, by przyciągnąć i zainteresować jak najszersze grono odbiorców.
W strefie AmA odbędzie się na żywo zakładanie akwariów w stylu nature i zbiorników reprezentujących czarne wody Ameryki Południowej. Zorganizowany zostanie konkurs aranżacji akwariów dekoracyjnych dla dzieci, a także pokaz aranżowania terrariów!
Właściciele firm i klienci sklepów będą mogli zapoznać się z nowinkami technicznymi i sprzętowymi.
Odwiedzający strefę AmA na Animals’ Days zobaczą m.in. ryby z raf koralowych, piranie z odłowu, tropikalne sumy, „wodne potwory”, endemiczne pielęgnice z jeziora Tanganika, słodkowodne płaszczki czy fascynujące skorupiaki z Sulawesi, a także bajecznie kolorowe drzewołazy i ich kijanki w różnych stadiach rozwoju, kameleony, agamy, modliszki, chrząszcze, straszyki, ślimaki olbrzymie, suwaki skalne i wiele innych zwierząt. Pojawią się akwaria w stylu japońskim, zbiorniki odzwierciedlające strumień Ameryki Południowej czy afrykańskie mokradło. Wszyscy chętni będą mogli w mobilnym laboratorium chemicznym sprawdzić parametry wody ze swojego akwarium czy zajrzeć do tropikalnych terrariów z różnymi piętrami roślinności, unoszącą się parą wodną i zjawiskowymi, a ocienionymi mchem kaskadami.
Cała strefa AmA znajdzie się zresztą w zielonej otulinie – wśród bogactwa roślin wodnych i błotnych oraz mięsożernych dzbaneczników, tropikalnych pnączy i botanicznych storczyków. Nikogo w strefie AmA na Animals’ Days 2931 marca nie może więc zabraknąć!
Do zobaczenia!
dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny


Spis treści

ARTYKUŁY
PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE
Sumida Aquarium
Doha w Katarze

RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Variabilichromis moori – przedstawiciel plemienia Lamprologini

OCZKO WODNE
Jak przygotować oczko wodne do nowego sezonu?
Porady ekspertów

RYBY – AFRYKA
Hubert Zientek
Proporczykowiec Gardnera – afrykański klejnot

POZNAJMY SIĘ
Życie w Oceanice

AKWARYSTYKA | PORADY
Tomasz Jabłoński
Jak prawidłowo kupować i transportować ryby?

AKWARYSTYKA MORSKA
Sławomir Drobnik, Marek Cebula
O kwarantannie ryb morskich

ROŚLINY AKWARIOWE
Przemysław Leśniak
Rośliny z rodzaju Ludwigia

TERRARYSTYKA
Grzegorz Kasprzycki
Hodowla muszek owocowych

CHEMIA WODY
Konrad Mączka
Makroelementy z perspektywy akwarysty

STAŁE RUBRYKI
Encyklopedia terrarystyczna
Produkty na rynku
Zapowiedzi