piątek, 1 stycznia 2016

Magazyn Akwarium nr 1-2/2016 (155)

W 155 numerze Magazynu Akwarium, min


Lilianna Skublicka: Karaś w kuli, czyli historia akwarystyki
Za pierwszych na świecie, którzy posiedli sztukę hodowania ryb około 2500 lat p.n.e. w wybudowanych przez siebie stawach, uchodzą Sumerowie - starożytny naród zamieszkujący obszar Mezopotamii, czyli międzyrzecza Tygrysu i Eufratu, współcześnie teren Iraku. Zaczęło się od zauważenia faktu, iż ryby po dużych opadach deszczu pozostają uwięzione w naturalnych zagłębieniach - pułapkach.

Paweł Czapczyk: Chapalichthys pardalis (Álvarez del Villar, 1963), czyli żyworódka lamparcia w pełnej krasie
Chapalichthys pardalis jest gatunkiem silnym i zwinnym. Oliwkowo-srebrzysty lub złocisty z czarniawymi kropkami, doskonale prezentuje się – jeśli hodować go stadnie – w dużych akwariach wystawowych. W zbyt ciasnych i krótkich zbiornikach wspólne przetrzymywanie kilku samców może zaowocować stanem podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie: gonitwami i bójkami bez opamiętania.

Lechosław Łątka, Hubert Zientek: Xiphophorus xiphidium - mało znana platka z Meksyku
Ta nietuzinkowa i dość rzadko utrzymywana w akwariach przedstawicielka rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae) coraz częściej oferowana jest w dobrych sklepach zoologicznych. Jej angielska nazwa to Swordtail Platyfish lub Spike-tail Platy. Po polsku zwana jest potocznie „platką meksykańską" (w handlu), choć naszym zdaniem powinno się ją raczej nazywać „platką mieczykowatą".

Marcin Różewicz: Pielęgniczka Ramireza
Pielęgniczka Ramireza, jak wskazuje nazwa, należy do licznej rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae) obejmującej popularne gatunki ryb akwariowych, m.in. skalary, dyskowce - nazywane też paletkami - oraz inne duże pielęgnice. Choć jest nieco mniej popularna niż wymienione inne taksony z tej samej rodziny, jest rybą bardzo atrakcyjną pod względem ubarwienia, a jej małe rozmiary sprawiają, że dla dobranej pary wystarczy średniej wielkości zbiornik.

Hubert Zientek: Simpsonichthys santanae – filigranowy karpieńcokształtny z Brazylii
Ten niewielki, bo dorastający do około 3 cm, karpieńcokształtny (Cyprinodontiformes) dość rzadko gości w akwariach polskich hobbystów. W naturze zamieszkuje dorzecza rzek - górnej Parany, Ribeirão Santana i Corumbá w Brazylii. Należy do rodziny strumieniakowatych (Rivulidae) i uchodzi za jeden z gatunków wachlarka, który jednak nie ma polskiej nazwy. Żyje niestety krótko: w naturze - kilka miesięcy, w akwarium - do półtora roku.

Wojciech Sierakowski: Copadichromis borleyi Mbenji - pierzastopłetwa pielęgnica z jeziora Malawi
Poszukując jakichś „innych" ryb, które wpisywałyby się w schemat zaplanowanej przeze mnie obsady, natrafiłem na pyszczaki o specyficznych bardzo wydłużonych płetwach brzusznych. Samce części z wariantów geograficznych Copadichromis borleyi posiadają te wręcz imponujących rozmiarów atrybuty dominacji. Czyni je to podobnymi do „pierzastopłetwych" pielęgnic z sąsiedniego jeziora Tanganika.

Paweł Macioszek: Polypterus senegalus - najpopularniejszy z afrykańskich „smoków"
Minęło już ponad 6 lat, od kiedy zakochałem się w „smokach". Do końca życia pozostanę wdzięczny mojemu polypterusowemu mentorowi - Marcinowi Pawłowiczowi, który odkrył przede mną piękno tych ryb. Obecnie, po małej przerwie, wracam do dawnej przygody i zrobię wszystko, by spopularyzować wiedzę o tym rodzaju. Szczerze liczę, że, w obliczu pojawienia się w handlu nowych gatunków, te piękne ryby zdobędą wreszcie serca polskich akwarystów.

Paweł Czapczyk: Pąkla bałtycka (Balanus improvisus), czyli akwarystyczne wyzwanie z niejedną tajemnicą w tle
Kiedy podczas wakacji odwiedzamy dzikie plaże i spacerujemy sobie brzegiem Morza Bałtyckiego, upojnie wdychając jod, zdarza się nam zauważyć wyrzucone na brzeg stare pnie, pale lub nawet – jeśli dopisze nam szczęście – fragmenty wraków. Niekiedy są one obficie upstrzone „koloniami" białawych, stożkowatych muszli o długości mniej więcej 1,5 cm. Zbudowane z geometrycznych płytek wapiennych – bocznych i wierzchołkowych – nie przypominają klasycznych muszli. To pąkle.

Stałe rubryki:
Aktualności
Wycinki prasowe
Encyklopedia
Historie akwarystyczne
Recenzja książki
Listy Redacji
Produkty na do Rynku
Zapowiedzi