sobota, 9 lutego 2013

Orzech kokosowy w akwarium

             
            Orzech kokosowy w akwarium jest jego niezastąpioną ozdobą, zwłaszcza  tego urządzonego w biotopie południowoamerykańskim. Oprócz roli typowo dekoracyjnej pełni bardzo ważną rolę jako kryjówka dla ryb. Kokosy uwielbiają glonojady jako miejsce do składania ikry oraz  jako okazję do wzbogacenia swojej diety w celulozę.  Groty z orzecha  kokosowego, które często możemy spotkać w sklepach akwarystycznych za "kosmiczne pieniądze" warto wykonać samemu. Nie jest to specjalnie trudne i z pewnoscią poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujacy akwarysta.
                  Wybieramy się wiec do wiekszego marketu gdzie takie orzechy możemy dostać. Orzechy są różnej wielkości więc warto dobrać sobie taki , który będzie nam najbardziej pasował do naszej aranżacji. Zwracamy uwagę na to czy jest ciężki i "chlupie" - jeżeli tak, znaczy że jest świeży. Po przyniesieniu do domu musimy dobrać się do wnętrza naszego orzecha. Warto na początek zrobić w nim dziurkę aby wyleciało tzw mleczko kokosowe. Niezastopionym narzędziem jest tutaj korkociąg,  który wkręcamy w jedną z trzech dziurek które kokos posiada. Jeżeli ktoś jest amatorem tego mleczka spokojnie można je wypić. Teraz nie pozostaje nami nic innego jak nadać naszemu orzechowi pożądany kształ. Tutaj technik jest wiele, najlepszą jednak jest ostra piła do drewna i kombinerki. Najpierw przecinamy piłą nasz kokos w miejscu, w którym chcemy zrobić wejście do naszej groty  a potem możemy kombinerkami zrobić szarpane brzegi aby dodać kokosowi naturalności. Po otworzeniu kokosa należy pozbyć się białego miaższu wewnątrz tzw kopry. Można to zrobić bardzo ostrym nożem wielokrotnie ją nacinając. Z kopry po ususzeniu i rozdrobnieniu otrzymujemy pyszne wiórki kokosowe.
              Gdy mamy już ukształtowaną  naszą kokosową grotę należy  przygotować ją do włożenia do akwarium. Nie jest to jakoś specjalnie trudne i polega na wygotowaniu łupiny w wodzie z dodatkiem soli aby zabić wszelkie bakterie, pleśn i grzyby mogące występować na łupinie. Należy przygotować garnek, najlepiej ciemny gdyż kokos podczas gotowania puszcza barwniki. Wystarczy 30 minut gotowania aby kokos był gotowy. Po ugotowaniu płuczemy go kilkukrotnie pod bieżacą wodą z resztek soli. Kokos jest gotowy. Jest na tyle ciężki, iż nie trzeba go specjalnie preparować aby zatonął. Wystarczy włożyć do akwarium i cieszyć się z pięknej egzotycznej  ozdoby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz