sobota, 9 lutego 2013

Popularna krewetka Red cherry

Jeżeli trzymasz welonka w 20-30 litrowym akwarium dla dziecka zachęcamy do zmiany. Akurat ta ryba nie czuje się najlepiej w takich warunkach, samo akwarium pewnie też nie należy do najszystszych ze względu na dużą przemianę materii tej ryby. Ale nie o tym miao być. Przejdźmy do czerwonej wisienki..
Sam gatunek, za wiki to:
                      Krewetka Red Cherry, Fire Red Neocaridina heteropoda var. red (dawniej: Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red") zwana Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia) - słodkowodna krewetka karłowata z gatunku Neocaridina zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu, wyhodowana na Tajwanie.
                  Krewtki te należą chyba do najtańszych krewetek, nie mają szczególnych wymagań jeśli chodzi parametry wody. Choć podaje się, że preferują wodą bardziej miekką w zwykłej wodzie z kranu również radzą sobie doskonale. Woda powinna mieć optymalnie w okolicach 25 stopni. W akwarium widocznym na zdjęciu nie ma grzałki, temperatura jest w przedziale 22-23 stopni i wszytko jest w najlepszym porządku. W temperaturze 20 i mniej stopni celsujsza krewetki przestaną się rozmnażać.
              Właściwości naszej kranówki można modyfikować dodając np. szyszek olchy, liści dębu, kory dębu, ketapangu.
               
             Karmienie - tu są dwie szkoły. Jedna to pokarmy dedykowane dla krewetek, zawierające spirulinę. Specjalne tabletki. Druga szkoła to po prostu resztki z pańskiego stołu dla rybek :) W obydwu przypadkach krewetki sobie poradzą. Można je również dokarmiać marchewką, bananem, brokułami, ogórkiem, pomidorem i innymi warzywami po sparzeniu. Trzeba pamiętać że żywią się również glonami, żerują na resztkach roślin. Jest to generalnie ekipa sprzątająca. Czy jest jakaś różnica między jednym a drugim podejściem ? Pewnie wytrawni chodowcy są w stanie stwierdzić np. różnice w wybarwieniu, tęmpie wzrostu, ilości młodych - ale czy ktoś w domu będzie w stanie stwierdzić to samo, można mieć wątpliwości.
Sama krewetka jest dość mała. Zwykle mieszczą się w przedziale od 2 do 3 cm. Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski. Samice noszą jaja pod odwłokiem w formie zwykle żółtych, pomarańczowych a czasami zielonkawych kuleczek. Wachlują je regularnie w celu dostarczenia tlenu. Młode wykluwają się po ok 3-4 tygodniach. Nie są wtedy wybarwione i dość trudno zauważyć małe 2mm przecinki. Ale wprawne oko dziecka je znajdzie :) Młode jedzą to samo co dorosłe krewetki.
                     Jeżeli któregoś dnia zobaczysz biały odwłok nie przeraź się ! Krewetka na pewno żyje :) Przeszła po prostu wylinkę jak każdy skorupiak. Wylinkę można zostawić w akwarium zniknie po 1-2 dniach. Zjedzą ją krewetki. Jeśli komuś to przeszkadza można ją oczywiście wyłowić i wyrzucić.

Co musi być w akwarium z krewetkami ?
  • - mchy, inne naturalne rośliny - stosownie do warunków oświetleniowych, wielkości zbiornika; 
  • kryjówki z korzeni, skałek, roślin, łupin kokosa.
Jakie ryby mogą być w krewetkarium ?
  • - wszystkie małe gatunki ryb w ilości dostosowanej do rozmarów akwarium. Np. kilka gupików, neonów, kardynałków, danio, tetry, brzanki sumatrzańskie - najważneijsze nie wszystko na raz. Można wybrać jeden, dwa gatunki i to wystarczy. 
  • nie wpuszczamy ryb które krewtki będą konsumować nasze krewetki, np. duże pielęgnice, ryby z malawi, bocje i inne gatunki rosnące do większych rozmiarów.
Jeżeli chcesz kupić krewetki znajdziesz je w sklepach akwarystycznych. Zapłacisz 4-8 zł za sztukę. Cena zalezy od sklepu. Im większe centum handlowe tym wyższa cena. Warto sprawdzić ogłoszenia lokalne, gdzie czesto sprzedawane są nadwyżki od osób prywatnych. Ceny wtedy kształtują się w okolicach 1zł sztuka czasami nawet taniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz