piątek, 1 kwietnia 2016

Magazyn Akwarium nr 4/2016 (157)

W 157 numerze Magazynu Akwarium, min


10 Lilianna Skublicka
„Żywa łódź podwodna", czyli tajniki anatomii ryby, cz. 1
Na początku mojej akwarystycznej przygody, kiedy zobaczyłam w sklepie zoologicznym w akwarium rybę, jedną z pielęgnicowatych, przyglądając się jej, jak porusza płetwami, krzyknęłam: „Jest jak łódź podwodna!". Przyjrzyjmy się tej „żywej łodzi podwodnej".


20 Wojciech Sierakowski
„Malawi – mix", czyli zasady wspólnego chowu pyszczaków z grup „Mbuna" i „non- Mbuna"
Pyszczaki z grupy „Mbuna" są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem behawioru, jak i żywienia. Określenie wszystkich przedstawicieli grupy „Mbuna" jako roślinożerców to zupełnie nieuprawnione uproszczenie. Czy słuszną jest więc zasada niełączenia „Mbuna" z innymi pyszczakami? Czy też można je łączyć zupełnie dowolnie? Niniejszy artykuł powinien pomóc uzyskać odpowiedzi na te pytania.


30 Hubert Zientek, Krzysztof Kelman
„Skifia złota" (Skiffia francesae) - chów i rozmnażanie
Ryba ta zwana jest w języku angielskim Golden Skiffia lub Golden Sawfin Goodea. Należy do rodziny żyworódkowatych (Goodeidae). W naturze zamieszkiwała kiedyś wody zachodniego Meksyku (Río Teuchitlán), ale obecnie uważana jest za gatunek, który nie występuje już w przyrodzie.


38 Konrad Mączka
Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 1
Historia życia na Ziemi jest bardzo długa, i według różnych szacunków liczy sobie już około 3-3,5 miliarda lat. Ten trudny do wyobrażenia przez człowieka czas sprawił, że przez Ziemię przewinęła się już niezliczona ilość form życia. Wszystkie, nawet najprostsze organizmy żywe naturalnie składają się z takiego budulca, jaki jest lub był dla nich dostępny w odpowiednich ilościach i nadającej się do wykorzystania formie.


50 Marcin Wnuk
Florestas Submersas by Takashi Amano. Największe na świecie akwarium naturalne
22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium o długości 40 m, szerokości 2,5 m i wysokości 1,45 m o pojemności około 160 000 l zakładane było pod okiem twórcy akwarystyki naturalnej - Takashiego Amano - zgodnie z jego projektem. To potężne akwarium stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.


Stałe rubryki:
08 Encyklopedia
60 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz