wtorek, 1 lipca 2014

Zeszyty Akwarystyczne nr 50


Grzybowieńce

 
Grzybowieńce (i ich krewniacy) oraz tzw. „koralowce miękkie” należą do najchętniej pielęgnowanych w akwariach morskich bezkręgowców osiadłych. W sposób szczególny zaskarbiły sobie przychylność początkujących adeptów tego hobby, większość z nich jest bowiem raczej łatwa w pielęgnacji i nie sprawia kłopotów hodowlanych. Do tego szybko rosną i – czego nie da się powiedzieć o każdym mieszkańcu morskiego akwarium – łatwo można je rozmnażać.
 
To nie wszystko – niektóre z nich można pielęgnować wspólnie z „koralożernymi” rybami, które w mgnieniu oka spałaszowałyby hołubione przez doświadczonych akwarystów morskich koralowce twarde. Słowem, są to organizmy odporne, uniwersalne i ze wszech miar godne polecenia.
 
W bieżącym – jubileuszowym, bo już pięćdziesiątym – wydaniu Zeszytów Akwarystycznych przyjrzymy się bliżej często lekceważonym „grzybkom” i „miękasom”. Przedstawimy kilkanaście ich gatunków (albo – częściej – rodzajów, bowiem rozpoznanie konkretnego gatunku li tylko na podstawie cech zewnętrznych bywa w wielu przypadkach problematyczne, a nawet wręcz niemożliwe) oraz, krok po kroku, zaprezentujemy dość radykalne, trzeba przyznać, sposoby ich rozmnażania „wegetatywnego”. Podpowiemy wreszcie, jak utrzymać je w akwarium w ryzach, bowiem niektóre z tych organizmów w dobrych warunkach bywają dosyć ekspansywne i, niekontrolowane, z rangi obiektu hodowlanego łatwo mogą przejść do roli… akwariowego chwastu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz